Çocuk istismarının önüne geçmek için komisyon kuruluyor! Karar Meclis’te kabul edildi

Photo of author

By admin

6 yaşında bir kız çocuğunun cinsel istismara uğraması olayı ile her türlü çocuk istismarının önlenmesine ilişkin araştırma komisyonu kurulması, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

AK PARTİ MECLİS’E SUNMUŞTU

Konuyla ilgili AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin ile AK Parti milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan Meclis Araştırma önergesi, 27 Aralık 2022 tahinde TBMM Başkanlığına sunulmuştu.

“BM ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ HATIRLATILDI”

Önergenin gerekçesinde, Türkiye’nin çocuklara uluslararası alanda geniş kapsamlı güvenceler getiren Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 14 Eylül 1990’da imzaladığı hatırlatılmıştı. Bu kapsamda her alanda çocuğun üstün yararını hedefleyen çok sayıda yasal ve idari tedbirin hayata geçirildiği vurgulanan gerekçede, bu düzenlemeler sıralandı.

2010’DAKİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ DİKKATE ALINDI

Öte yandan çocukların üstün yararının ve her türlü istismara karşı korunmasının 2010’daki Anayasa değişikliğinde de dikkate alındığı, böylece şiddete ve istismarın her türlüsüne karşı çocukları korumanın açıkça devletin pozitif hukuki yükümlülükleri arasında sayıldığı anımsatıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com