Birkaç bir takipçiyle fenomen olunur mu? Nano etkileyiciler için cevap “evet”

Photo of author

By admin

“Nano etkileyiciler” (nano ifluencer) yalnızca birkaç bin takipçi ile bile bir sosyal medya hobisini ücretli bir ek işe ve hatta tam zamanlı bir işe dönüştürebilenlere verilen bir isim. Buna örnek olarak Jalyn Baiden gösterilebilir.

Insider Mayıs ayında kendisiyle röportaj yaptığında 4.000 Instagram takipçisi ve 8.000 TikTok takipçisine sahip bir cilt bakımı fenomeni olan Baiden, tam zamanlı bir içerik oluşturucu olarak ciddi miktarlarda para kazanıyor. Marka anlaşmaları, Baiden’ın gelir kazanma yollarından birini oluşturuyor.

Örneğin, Insider ile yaptığı görüşme sırasında, üç karelik bir Instagram hikayesi için başlangıç fiyatı 350 dolarken, bir TikTok videosu 1.000 dolardan başlıyordu. Baiden, fiyatlarını her anlaşma için uyarladığını ve bu fiyatları çıktılara, kullanım oranlarına ve münhasırlığa bağlı olarak belirlediğini söylemişti.

Nano etkileyicilerin bunu başarmasının en büyük nedeni, az sayıdaki takipçilerinin çok yoğun bir etkileşim içinde olması. Ayrıca bu takipçiler, doğrudan konuyla ilgili insanlardan oluşuyor. Yani bir reklam amaçlı gönderi, doğrudan ilgilenebilecek kişilere gösterilmiş oluyor.

Etkileyici pazarlama platformu Izea tarafından hazırlanan bir 2022 raporu, Instagram, TikTok, YouTube, Facebook, Pinterest ve Twitter’da çeşitli boyutlarda takipçilere sahip etkileyicilerin ne kadar kazandığını açıkladı. Izea, nano etkileyicilerin 2015’e göre genel olarak 36 kat daha fazla kazanmasıyla dikkat çektiğini söylüyor.

Nano etkileyiciler, niş içerikleri ve yüksek etkileşimli kitleleri nedeniyle markalar ve etkileyici pazarlama ajansları için giderek daha önemli hale geldi. Ayrıca, genellikle yüz binlerce veya milyonlarca takipçisi olan etkileyicilerden daha düşük fiyatlara çalışıyorlar.

Kısmen bu yüzden, markalar ve sponsorların, mütevazı takipçi sayısına sahip olan kolej sporcularına yöneldiler. Sporcu pazarlama ve marka geliştirme girişimi FanWord’un CEO’su Christopher Aumueller, Insider ile yaptığı görüşmede “40.000, hatta 10.000 veya 5.000 takipçiye sahip olmanıza gerek yok” dedi.

Nano etkileyicilerin markalarla bağlantı kurmasına yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış olan Heartbeat gibi platformlar, şimdiden sektörde yerlerini aldılar.

Instagram’da 10.000 takipçiye ulaşmak, daha fazla markanın radarına girmek, daha büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak, belirli para kazanma araçlarına erişimin kilidini açmak gibi hevesli etkileyicilerin aşması gereken önemli bir engel olsa da, bu nano etkileyiciler için geçerli değil. Onlar, daha az takipçi sayılarına rağmen karşılaştırılabilir bir gelir elde edebiliyor.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vozol 10000 vapeayr.net seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com