ABD Senatosunda TikTok’un Yasaklanması Talep Edildi

Photo of author

By admin

ABD, özellikle Çin’e ve Çin’den gelen hemen hemen her türlü teknolojiye karamsar yaklaşmasıyla tanınan sayılı ülkelerden birisi. Geçtiğimiz aylarda ABD’de hükümet çalışanlarının TikTok kullanımının yasaklanması da buna bir örnek.

Tabii ki ABD senatosunda sürekli olarak TikTok’un ülke çapında yasaklanması gerektiği gündeme geliyor. Bugün ABD senatosu, İstihbarat Komitesi üyelerinden birisiyse TikTok’un Çin’in teknolojik bir silah olduğunu iddia etmesiyle çalkalandı.

Google ve Apple’a çağrı yapıldı

Colorado senatörü olan ve aynı zamanda senatonun İstihbarat Komitesinde önemli roller alan Micheal Bennet, bugün senatoya sunduğu açık mektupta TikTok’un Çin Komünist Partisi tarafından fonlanan potansiyel bir silah olduğunu ve hiçbir Çin merkezli uygulamanın ABD halkının neredeyse üçte biri hakkında veri toplayıp onları manipüle edebilecek içerikler sunmaması gerektiğinden bahsetti. Senatör Bennet sunduğu mektupta iddialarını destekleyecek bir kanıt sunmasa da kendisinin açıklaması ABD çapında dikkat çekti.

Senatör ayrıca Google ve Apple’a çağrı yaparak TikTok’u uygulama mağazalarından kaldırmaları gerektiğini, bunun hem ulusal hem de küresel bir güvenlik meselesi olduğunu belirtti. Forbes’a açıklama yapan Bennet, bunu tespit etmenin senatonun görevi olduğunu ve senatörlerin duyarlı davranacağını düşündüğü için direkt olarak Google ve Apple ile temasa geçmek yerine senatoya mektubu sunduğunu belirtti.

Senato’da büyük bir söz hakkı bulunan Cumhuriyetçi (ABD’nin sağ görüşlü partisi) parti senatörleri Bennet’e destek verirken senatör Micheal Bennet ise daha sonrasında ne sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili açıklama yaptı ne de mektubun tam halini basına sundu.

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time